Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak jsem objevil kouzlo chytré domácnosti

Radek Ordáň 1

Když jsem přemýšlel, jaký první článek publikovat, bylo to zrovna v době, kdy jsem koupil nové hračičky pro chytrou domácnost. Na Alze byly zajímavé slevy u značky, kterou doma používám, a tak bych se o to s vámi rád podělil.

Tesla Smart

V mém okolí jsou na tyto technologie poměrně skeptické názory. „To seš jako línej se zvednout a zhasnout?“ poslouchám často. Ale o tom to vůbec není.

K chytré domácnosti jsem se dostal vlastně náhodou. Zajímalo mě, kolik energie spotřebují spotřebiče, které doma každý den používáme – lednička, televize, a podobně. Chtěl jsem ale něco, co budu moct sledovat přes mobil. Ideálně přes Wi-Fi, abych měl k dispozici grafy a statistiky, protože mě baví pochopit, co se za těmi čísly skrývá. A tak jsem si koupil svou první věc do chytré domácnosti, což jsem v té době ještě vůbec netušil.

Chytrá zásuvka od Tesla Smart

První zařízení v mé sbírce byla právě chytrá zásuvka. Připojuje se přes Wi-Fi, takže jsem k ní měl přístup odkudkoliv. Ukazovala aktuální spotřebu energie a obsahovala jednoduchý graf s historií. Přesně to, co jsem hledal. Hned jsem věděl, kolik energie spotřebovává naše stará lednice, televize nebo jiná zařízení. Navíc jsem zjistil, že zásuvku můžu ovládat na dálku, což byla zábava. A tím to vlastně začalo.

Později jsem zjistil, že si můžu nastavit různé podmínky pro ovládání dalších zařízení. Tím jsem se dostal ke konceptu chytré domácnosti, aniž bych o tom na začátku vůbec přemýšlel.

Další věc, kterou jsem si pořídil, byl teploměr. Ten však nefungoval přes Wi-Fi, ale přes technologii ZigBee. Pořídil jsem si k němu ZigBee Hub, který je potřeba pro propojení zařízení, a pak už to šlo rychle – chytré zásuvky, vypínače, čidla, žárovky. Možností, jak si ulehčit život, bylo najednou tolik, že jsem nevěděl, kde začít.

Například teď máme chytré termohlavice na radiátorech a termostat, které řídí vytápění. V noci se kotel spouští podle teploty v dětském pokoji, přes den zase podle teploty v obýváku. Na chodbách se světla rozsvěcují automaticky při detekci pohybu, a v noci se horní patro osvětluje jen minimálně, aby světlo děti neprobudilo úplně.

Další vychytávkou je lampa v obýváku, která podle barvy světla ukazuje, který dětský pokoj se otevřel. Vím tak hned, které dítě se vydalo na noční výpravu.

Má to smysl?

I přes všechny tyhle možnosti stále slyším názory, že chytrá domácnost je jen pro líné lidi. Ale o to vůbec nejde. Spousta těchto činností se dá dělat automaticky, aniž byste na ně museli myslet. Třeba ovládání světel nebo vytápění jsem dřív vůbec neřešil, ale teď, když to mám, mi to šetří čas i energii.

Pokud uvažujete, že byste s chytrou domácností chtěli začít, doporučil bych vám nejprve zjistit, jaké možnosti daná značka nabízí. Není nic horšího, než investovat do něčeho, co nakonec nebude splňovat vaše potřeby. Existují způsoby, jak propojit více značek do jednoho systému, ale sám jsem to nezkoušel, takže nemůžu zaručit, že to vždy funguje bez problémů.

Dále bych doporučil zaměřit se na zařízení, která nefungují přes Wi-Fi, ale právě přes ZigBee. Wi-Fi router má omezenou kapacitu, a když k němu připojíte moc zařízení, může být systém nestabilní. Oproti tomu ZigBee hub zvládne připojit stovky zařízení, aniž by to zatížilo domácí síť.

Chytré žárovky, vypínače, termostaty nebo čidla – to vše může být skvělým začátkem. Já osobně používám většinu zařízení od značky Tesla Smart a jsem spokojený. Často ale slýchám o chytré domácnosti od Lidlu. Je to zajímavá volba, hlavně díky nízkým cenám. Pokud máte s touto nebo jinou značkou zkušenosti, rád si je přečtu.

Kamery

O kamerách jen stručně – plánuji o nich samostatný článek. Tesla Smart nabízí vlastní kamery, ale já používám kamery EZVIZ, které jsem si pořídil ještě předtím, než jsem začal budovat chytrou domácnost.

Shrnutí

Zařízení v chytré domácnosti neslouží k tomu, abyste byli línější. Je to pomocník, který vám šetří čas, peníze i energii, a dělá život jednodušší a pohodlnější. Ať už jde o ovládání světel, vytápění, nebo třeba vytvoření atmosféry pro večerní film, záleží jen na vás, jak tuto technologii využijete.

Napsat komentář